Takanamme on tapahtumarikas viikko, joka sisälsi monia erilaisia tapahtumia saksan kielen ja saksa vieraana kielenä saralta. Kaikki alkoi 6. toukokuuta pidetystä PASCH-päivästä, joka on muodostunut jo lähes perinteeksi. Kerran vuodessa lähes kaikkien Suomen PASCH-koulujen oppilaat ja opettajat kokoontuvat Helsinkiin tähän tapahtumaan. Vuonna 2025 DSH loihti jälleen yhdessä Goethe-instituutin, Saksan suurlähetystön ja ZfA:n saksan kielen aineneuvojan kanssa jännittävän ohjelman, joka tällä kertaa perustui aiheeseen ” Keskustelu ja väittely”.
Aamupäivällä noin 45 osallistujaa osallistui lukion ensimmäisen luokan oppilaiden vetämiin työpajoihin, minkä jälkeen järjestettiin vuotuinen väittelykilpailu juhlasalissa. Ylpeä voittaja oli lukion ensimmäisen luokan opiskelija Eemili, joka puhui vakuuttavasti nuorten isien vanhempainvapaan käyttöönoton puolesta. Myös muut finalistit (Khadiga vuosiluokalta 11 sijoittui toiseksi, Otto ja Miranda vuosiluokilta 10 ja 11 kolmanneksi) tekivät vaikutuksen tuomaristoon ja yleisöön.
Lounaan jälkeen PASCH-oppilaat jatkoivat pikadeittailua saksankielisten yritysten ja organisaatioiden kanssa. Sen jälkeen siirryimme Goethe-instituuttiin, missä opiskelijoilla oli mahdollisuus kysyä Saksan suurlähetystön asiantuntijoilta tuulivoimasta, matkapuhelimien käytöstä koulussa ja vieraiden kielten opiskelusta. Tätä seurasi erittäin vilkas ja mielenkiintoinen loppukeskustelu mainituista aiheista. Osallistujat olivat yksimielisiä: tämä oli todella onnistunut päivä. Odotamme jo innolla seuraavaa tapaamista PASCH-ystäviemme kanssa, kiitos vierailusta!