Lukioinfo 5.11.2026
KUTSU
suomenkieliseen informaatiotilaisuuteen, jonka aiheena on
Helsingin Saksalaisen koulun lukio -
opinto-ohjelma, valinnaisuus, päättötutkinto
Opetushenkilökunnallemme järjestetty koulutus tarjosi mahdollisuuden tutustua uusimpiin tuloksiin ja käytännön menetelmiin kaksikielisen ja kielisensitiivisen opetuksen alalla. Peeter Mehisto tarjosi syvällistä tietoa ja inspiroivia esimerkkejä työstään. Osallistujat tutustuivat uusiin menetelmiin monikielisyyden edistämiseksi ja kielisensitiivisten elementtien integroimiseksi opetukseen. Opettajiin tekivät erityisen vaikutuksen käytännönläheiset lähestymistavat, jotka voidaan helposti toteuttaa koulun arjessa. Koulutus lisäsi tietoisuutta siitä, miten tärkeää on luoda oppimista tukeva ja kielellisesti suotuisa ympäristö, jotta kaikille oppilaille voidaan tarjota optimaalista tukea.
Illalla myös vanhemmilla oli mahdollisuus tutustua näihin tärkeisiin aiheisiin. Vanhempainillan toteutti myös Mehisto, joka kertoi ymmärrettävästi ja selkeästi kaksikielisyyden ja kaksikielisten opetusympäristöjen eduista. Hän käsitteli myös matkapuhelimen käyttöä ja selvitti digitaalisen median roolia lasten elämässä sekä sitä, miten vanhemmat voivat tukea lapsiaan mielekkäällä tavalla. Vanhempien ja luennoitsijan välinen keskustelu oli vilkasta ja antoi tilaa kysymyksille ja keskusteluille.
Osallistujat ottivat molemmat tilaisuudet hyvin vastaan, ja ne johtivat vilkkaaseen keskusteluun kielikasvatuksen ja mediankäytön mahdollisuuksista ja haasteista. Olemme iloisia siitä, että saimme tämän onnistuneen iltapäivän ja illan avulla vahvistettua entisestään opettajien ja vanhempien välistä vuoropuhelua näiden aiheiden tiimoilta. Oppilaamme hyötyvät tästä varmasti.

KUTSU
suomenkieliseen informaatiotilaisuuteen, jonka aiheena on
Helsingin Saksalaisen koulun lukio -
opinto-ohjelma, valinnaisuus, päättötutkinto
Tervetuloa kuuntelemaan infotilaisuuksia oppilasvalinnoista! Tiedotustilaisuudet oppilasvalinnasta elokuussa 2026 aloittaville ensimmäisille luokille järjestetään etätilaisuuksina Teams-sovelluksen kautta.