PASCH-koulut vierailulla HelsingissäViime viikon keskiviikkona oppilaita ja opettajia Suomen 21 PASCH-koulusta kokoontui koulumme aulaan viettämään yhteistä päivää. Rehtorimme Annette Carl toivotti tervetulleeksi osallistujat, jotka olivat tulleet eri puolilta Suomea. Goethe-instituutin, Saksan suurlähetystön, ZfA:n ja koulumme edustajat olivat järjestäneet jännittävää ohjelmaa. Aamupäivällä oppilaat lähtivät matkalle DACH-maiden halki. Tehtäväpisteitä oli ympäri Helsinkiä (Saksalainen kirjasto, Goethe-instituutti, Saksalainen seurakunta ja Saksalainen koulu), ja oppilaat ratkaisivat sovelluksen avulla tehtäviä Saksan, Itävallan ja Sveitsin eri kaupungeista ja alueista. DSH:ssa perustettiin esimerkiksi asema München: Siellä oli rata, jonka läpi saattoi ajaa silmät kiinni kauko-ohjattavalla autolla. Muut ryhmän jäsenet antoivat ohjeita saksaksi - ei niin helppoa! Noin 60 oppilasta ratkaisi tehtävät hienosti ja sai iltapäivällä Saksalais-Suomalaisessa kauppakamarissa ansaitut palkinnot. Sitä ennen siellä järjestettiin jo perinteeksi muodostunut "speed dating" yritysten edustajien kanssa. Samaan aikaan opettajat saivat lisäkoulutusta ZfA:lta ja Goethe-instituutilta. Päivä oli jälleen kerran onnistunut. On aina vaikuttavaa nähdä verkosto toiminnassa. Odotamme jo innolla seuraavaa PASCH-päivää!